Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa?

Czy rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa?

O zaletach instalacji fotowoltaicznej nie trzeba przekonywać, zwłaszcza tych, którzy już są szczęśliwymi posiadaczami fotowoltaiki i doświadczają wymiernych korzyści, porównując własne wydatki na energię z wydatkami osób, które nie zainwestowały w montaż paneli fotowoltaicznych. Z roku na rok używamy coraz więcej odbiorników prądu, a z upływem czasu spada sprawność ogniw fotowoltaicznych. Co zrobić, gdy zapotrzebowanie na prąd w gospodarstwie domowym przekroczy wydajność własnej instalacji fotowoltaicznej?

author box img

Leszek Helman

Zaktualizowano: 4 czerwca 2021 04.06.2021 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 25299 Sprzedawców Fotowoltaiki blisko Ciebie

Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?

W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie rozbudowania instalacji fotowoltaicznej o dodatkowe moduły. Wystarczy, że na dachu jest jeszcze wystarczająco dużo miejsca i ułożenie dodatkowych paneli nie stworzy zagrożenia pożarowego lub niebezpieczeństwa przepięć.

Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 16 znowelizowanej ustawy Prawo budowlane (Dz. U. 2020 poz. 1333) pozwolenia na budowę nie wymaga montaż urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej do 50 kW, ale przy mocy większej niż 6,6 kW inwestor ma obowiązek uzgodnienia projektu pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej i zgłoszenia tego organom państwowej straży pożarnej.

Ewentualna rozbudowa musi także uwzględnić dodatkowe obciążenie konstrukcji dachu.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – czy to się opłaca?

Rozbudowa fotowoltaiki pochłonie dodatkowe koszty, ale poprawi roczny bilans produkcji i zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Większość domowych instalacji fotowoltaicznych pracuje w systemie on-grid, czyli jest zsynchronizowana z lokalną siecią elektroenergetyczną. Oznacza to, że w przypadku rezygnacji z rozbudowy fotowoltaiki gospodarstwo domowe będzie dostarczało coraz mniej prądu do sieci operatora, a coraz więcej prądu pobierało. W ten sposób zmniejszy się podstawową korzyść, dla której podjęto decyzję o zainwestowaniu w fotowoltaikę.

Czy obecny falownik wystarczy?

Falownik (inwerter) osiąga najwyższą wydajność, gdy pracuje przy maksymalnym obciążeniu, czyli gdy wykorzystywana jest niemal cała jego moc.

Przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej w polskich warunkach nasłonecznienia zakłada się, że panele fotowoltaiczne nie dostarczą do falownika tej ilości energii, która wynika z ich mocy uzyskanej w standardowych warunkach nasłonecznienia (STC) i dlatego moc paneli fotowoltaicznych powinna być większa w stosunku do mocy falownika o około 10-20% w zależności od kąta nachylenia dachu i ekspozycji.

Panele fotowoltaiczne tracą średnio rocznie około 0,3-0,5% swojej początkowej wydajności (najwięcej w pierwszym roku użytkowania). Jeśli przy montażu fotowoltaiki nie wzięto pod uwagę przewymiarowania mocy paneli, to z roku na rok zacznie spadać również wydajność falownika i może się okazać, że rozbudowa instalacji korzystnie wpłynie na jego pracę. Zazwyczaj jednak tak nie jest.

Nowy falownik centralny czy mikroinwertery?

Każdy inwerter ma określoną trwałość, krótszą niż trwałość paneli fotowoltaicznych. Gdy decyzję o rozbudowie fotowoltaiki podejmuje się w czasie, gdy falownik zbliża się do wieku, w którym nieuchronnie należałoby go wymienić, sprawa jest oczywista. Przeważnie jednak o konieczności rozbudowy przekonujemy się już w pierwszych latach jej funkcjonowania, gdy widząc korzyści płynące z posiadania niemal darmowego prądu, podłączamy do prądu coraz więcej urządzeń. Własny prąd może zachęcić do wymiany kotła gazowego na pompę ciepła, zastąpienia wentylacji grawitacyjnej rekuperacją itd.

Zamiast wymieniać sprawny inwerter na inwerter o większej mocy, lepiej uzupełnić już istniejącą instalację panelami podłączonymi do mikroinwertera. Z pewnością będzie to mniej kosztowne. W zależności od wybranego modelu mikroinwerter może obsługiwać od jednego do czterech paneli fotowoltaicznych, których ekspozycja i nasłonecznienie mogą być niezależne od już istniejącej fotowoltaiki.

Rozbudowa fotowoltaiki – podsumowanie

Podsumowując, można stwierdzić, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest możliwa, ale sposób jej rozbudowy jest uwarunkowany wieloma czynnikami.

Warto zasięgnąć opinii fachowców. Doradcy w wyspecjalizowanej firmie przedstawią Państwu wszystkie możliwe i bezpieczne warianty takiej rozbudowy wraz z kalkulacją wydatków i spodziewanych efektów.

Czytaj też: Wybieramy firmę montującą panele fotowoltaiczne - na co zwrócić uwagę?

W Oferteo od 2014 roku łączymy osoby zainteresowane montażem fotowoltaiki ze specjalistami od instalacji fotowoltaicznych. Obecnie współpracujemy z 25 299 sprzedawcami fotowoltaiki w każdym z 380 powiatów w Polsce. Firmy fotowoltaiczne zarejestrowane w naszej bazie złożyły już 498 581 ofert i otrzymały 23 252 opinii od klientów. Chcąc ułatwić Ci wybór specjalistów od paneli fotowoltaicznych, stworzyliśmy ranking Najlepsi w 2024.

Na podstawie kryteriów opisanych poniżej co roku wskazujemy 10 najlepszych sprzedawców fotowoltaiki w każdym powiecie. Wybierz miasto, które Cię interesuje lub wpisz nazwę miejscowości poniżej i skontaktuj się z firmami, które uzyskały najlepsze opinie w Twojej okolicy:

Kryteria oceny Specjalistów od paneli fotowoltaicznych

W rankingu Najlepsi w 2024 premiujemy sprzedawców fotowoltaiki za pozytywne opinie oraz rzetelność, z jaką przedstawiają swoje działalności. Najważniejsze kryteria oceny:

  • liczba złożonych ofert i aktywność w Oferteo,
  • liczba opinii wystawionych przez klientów i średnia ocena firmy fotowoltaicznej,
  • wypełniony opis działalności firmy wraz z danymi rejestrowymi,
  • uzupełniona galeria zdjęć z wykonanych instalacji,
  • przyznane tytuły (Polecają Nas, Ekspert Oferteo, Profesjonalny Sprzedawca).

25 299 Sprzedawców fotowoltaiki w Oferteo

Dodano: 25 lutego 2021 Zaktualizowano: 4 czerwca 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco